Święto badmintona w Jaworznie
1 styczeń

Święto badmintona w Jaworznie

Końcówka 2016 roku była dla naszego klubu bardzo intensywna i zaowocowała największym jak dotąd turniejem w historii KS WOLANT. W weekend 17-18 grudnia do Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS przybyło ponad 150 zawodników, w wieku od 7 do 75 lat, by zmierzyć się w ogólnopolskim turnieju „Li-Ning Jaworzno Cup” oraz finale II Grand Prix Jaworzna w grach podwójnych.

Badmintonowe zmagania rozpoczęły się w sobotę – 17 grudnia, o godz. 9.00 od pojedynków w najwyższych klasach rozgrywkowych – Elite i Masters. Mimo że okres przedświąteczny uniemożliwił występ w jaworznickich zawodach ścisłej czołówce polskich zawodników, to fani kometki i tak nie mogli narzekać na poziom turnieju. Występujący w Li-Ning Jaworzno Cup badmintoniści elity – wśród nich m.in. Tomasz Persona (ostateczny triumfator zawodów), Marcin Kalitka, Mariusz Kabat, Kacper Czerwiński i Mateusz Szałankiewicz – prezentowali bardzo zbliżony i bardzo wysoki poziom umiejętności, to z kolei powodowało, że wszystkie pojedynki miały niezwykle zacięty charakter, a zdobywanie punktów wymagało zarówno nienagannej techniki, jak i niebywałej wytrzymałości fizycznej. Pojedynkom nie brakowało także „elitarnych” zagrań, które brawami nagradzali obserwatorzy. Zaciętości nie brakowało także Mastersom, którzy stanowili największa grupę zawodników w turnieju. Na korcie można było zobaczyć szereg stałych bywalców badmintonowych imprez w Polsce.

Pojedynkom zawodowców, towarzyszyły także zmagania amatorów kometki. Wśród nich znaleźć można było m.in. byłego zastępcę prezydenta Mariusza Rechula, dyrektorów MCKiS Sebastiana Kusia i Dariusza Chrapka, przedstawicieli Urzędu Miejskiego i lokalnych przedsiębiorców, a także początkujących zawodników trenujących w naszym klubie.

Drugi dzień zmagań to finał trwającego od października cyklu Grand Prix amatorów w grach podwójnych, a także turniej dzieci i młodzieży. W czwartych zawodach serii GP, w walce o jak najwyższa pozycje w klasyfikacji generalnej, na boisku zmagali się dobrze już sobie znani rywale. Rywalizacja o kolejne stopnie podium była ciągle otwarta więc także tutaj walka na boisku była bardzo zacięta, a ostateczne rozstrzygnięcia w niektórych kategoriach zapadły dopiero w finałowych meczach. Najbardziej pozytywnym zaskoczeniem imprezy był turniej dla dzieci, który zgromadził w Jaworznie ponad 50 młodych adeptów kometki, a swoich reprezentantów wystawiły m.in. bardzo utytułowane kluby z Pszczyny, Bierunia, Katowic i Krakowa.

– Ilość uczestników, szczególnie w najmłodszych kategoriach, bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Nie tylko dlatego, że wpłynęło to na ogólny sukces i dobry odbiór naszej imprezy, ale także dlatego, że wysoka frekwencja po raz kolejny pokazała, że Jaworzno staje się coraz ważniejszym miejscem na badmintonowej mapie Polski – podkreśla Dariusz Opatrzyk z KS Wolant. – Jeśli w naszym mieście nie braknie ludzi dobrze życzących naszej dyscyplinie, to jestem pewien, że także my za kilka lat doczekamy się wychowanka, który będzie brał udział w turniejach kategorii Masters i Elite!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych imprezach! Mamy nadzieję, że w roku 2017 spotkamy się ponownie, w jeszcze szerszym gronie, by brać udział w sportowej rywalizacji i propagować badmintona.

Wyniki:

Li-Ning Jaworzno Cup – elita, masters i dzieci

Grand Prix Jaworzna w grach podwójnych


 

Galeria z turnieju LI-NING JAWORZNO CUP