Grand Prix 2017 rozstrzygnięte
27 grudzień

Grand Prix 2017 rozstrzygnięte

Po trzech miesiącach zaciętej rywalizacji, w niedzielę – 17 grudnia – ostatecznie rozstrzygnęła się kwestia podziału medali w tegorocznym Grand Prix Jaworzna w badmintonie w grach podwójnych. Tego samego dnia o medale i nagrody walczyli także najmłodsi adepci kometki, biorący udział w Mikołajkowym Turniej Badmintona dla Dzieci.

Do ostatecznej walki o medale przystąpili prawie wszyscy zawodnicy, którzy zagrali we wcześniejszych turniejach cyklu Grand Prix 2017. Oprócz nich w Hali Widowiskowo Sportowej MCKiS pojawili się jednak także zupełnie nowi zawodnicy, którzy – nawet pomimo braku szans na sukces w całym cyklu – zaprezentowali się bardzo dobrze i przebojem wdarli się na podium ostatnich zawodów. Pojawienie się „czarnych koni” finałowych zawodów jeszcze bardziej zaostrzyło rywalizację o trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej, gdzie już przed ostatnimi zawodami panował duży ścisk.

Wyrównanym pojedynkom, szczególnie pomiędzy parami, które miały realne szanse na znalezienie się w strefie medalowej, towarzyszyło wiele emocji, a zawodnicy wspinali się na wyżyny swoich umiejętności, zapewniając dobre, sportowe show wszystkim obserwującym.

Zgodnie z przewidywaniami, pełne dramaturgii rozstrzygnięcia w meczach turnieju finałowego bezpośrednio przełożyły się na podział kolejnych stopni podium, na które niektóre pary wdarły się dosłownie przebojem, wyprzedzając rywali zaledwie o kilka punktów w klasyfikacji generalnej.

W kategorii debla mężczyzn srebrny medal w generalce wywalczyła para Michał Wieczorek/Dariusz Opatrzyk, reprezentująca organizatora imprezy – jaworznicki Klub Sportowy WOLANT.

– Podczas Grand Prix, zdecydowanie bardziej od sukcesów indywidualnych cieszy nas sam fakt organizacji kolejnych udanych zawodów badmintonowych w Jaworznie – podkreśla Dariusz Opatrzyk z KS WOLANT. – Od trzech lat przyjeżdża do nas spora grupa doświadczonych zawodników niemal z całego kraju i wielu z nich już teraz zapowiedziało swój udział także w przyszłorocznym cyklu.

Wyniki IV turnieju

A oto jak przedstawiały się wyniki IV turnieju Grand Prix Jaworzna w badmintonie w grach podwójnych:

Debel kobiet:

 1. miejsce – Beata Białek/Katarzyna Szafraniec
 2. miejsce – Karolina Bułat/Valeria Galicz
 3. miejsce – Justyna Herman/Danuta Korbel

Debel mężczyzn:

 1. miejsce – Wojciech Szczegielniak/Maciej Cichosz
 2. miejsce – Marek Tondera/Tomasz Proszek
 3. miejsce – Michał Wieczorek/Dariusz Opatrzyk

Mixt:

 1. miejsce – Katarzyna Szafraniec/Tomasz Proszek
 2. miejsce – Barbara Jaskólska/Andrzej Turowski
 3. miejsce – Monika Kopka/Damian Stefańczyk

Klasyfikacja końcowa GP 2018

Po rozegraniu wszystkich, czterech turniejów, poznaliśmy triumfatorów tegorocznego Grand Prix Jaworzna w badmintonie w grach podwójnych. Na podium generalki stanęli:

Debel kobiet:

 1. miejsce – Justyna Herman/Danuta Korbel
 2. miejsce – Beata Białek/Katarzyna Szafraniec
 3. miejsce – Karolina Bułat/Valeria Galicz

Debel mężczyzn:

 1. miejsce – Marek Tondera/Tomasz Proszek
 2. miejsce – Michał Wieczorek/Dariusz Opatrzyk
 3. miejsce – Przemysław Buda/Piotr Chrzęszczyk

Mixt:

 1. miejsce – Katarzyna Szafraniec/Tomasz Proszek
 2. miejsce – Anna Mynarska/Przemysław Buda
 3. miejsce – Zuzanna Jarosz/Wojciech Szczegielniak

Mikołajkowy Turniej Badmintona dla Dzieci

Imprezą towarzyszącą finałowi GP 2017 był Mikołajkowy Turniej Badmintona dla Dzieci. Młodzi adepci kometki, osobno dziewczęta i chłopcy, rywalizowali w grach singlowych w kategoriach U-11 i U-13. Także w rywalizacji najmłodszych nie brakowało zaciętych pojedynków i sporej dawki emocji. Ostatecznie najlepszymi w rywalizacji okazali się:

U-11 dziewczynki
1. Agata Kozicka – UKS Unia Bieruń
2. Kinga Mędrela – AZS UŚ Katowice
3/4. Iga Jasiota – AZS UŚ Katowice
3/4. Paulina Kozicka – UKS Unia Bieruń

U-11 chłopcy
1. Brajan Płoszczyca – UKS Unia Bieruń
2. Franciszek Bystrzykowski – AZS UŚ Katowice
3/4. Wojciech Kuś – KS Wolant Jaworzno
3/4. Kacper Wieciecha – Siemianowice Sląskie

U-13 dziewczynki
1. Laura Płoszczyca – UKS Unia Bieruń
2. Liliana Tomaszkiewicz – AZS UŚ Katowice
3/4. Aleksandra Jasiota – AZS UŚ Katowice
3/4. Emilia Tybor – KS Wolant Jaworzno

U-13 chłopcy
1. Wiktor Cierpisz – UKS Unia Bieruń
2. Jakub Bystrzykowski – AZS UŚ Katowice
3/4. Bartosz Lesiuk – AZS UŚ Katowice
3/4. Jakub Chrząstek – KS Wolant Jaworzno

********

Młodym badmintonistom rywalizującym w turnieju mikołajkowym oraz wszystkim zawodnikom, którzy wzięli udział w kolejnym Grand Prix organizowanym przez KS WOLANT, dziękujemy za koleżeńską i sportową rywalizację oraz atmosferę, która towarzyszyła naszym imprezom! Mamy nadzieję, że w roku 2018 spotkamy się ponownie, w jeszcze szerszym gronie, by brać udział w sportowej rywalizacji i propagować badmintona.

*****

Za pomoc w organizacji całego cyklu Grand Prix serdeczne dziękujemy Urzędowi Miasta w Jaworznie, Grupie TAURON, Mega Pizzy, Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu, Via Sport Racket Center, a za włączenie się w organizację IV turnieju GP oraz turnieju mikołajkowego dla dzieci także firmie Erfarb Jaworzno, aptece Zdrowit, piekarni Paweł-Myślachowice, pizzerii El Buczo oraz sklepowi Jumbo.